Pies jest przyjacielem człowieka. W zabawie i w pracy. Psy wspierają ludzi także w chorobie, pomagając w terapii wielu poważnych chorób. Dogoterapia jest formą zooterapii skierowaną głównie do dzieci, ale kontakt z psim terapeutą służy także dorosłym, którzy mają problemy psychiczne lub społeczne. Właściwie prawie każdy pies może zostać terapeutą, o ile spełnia odpowiednie warunki oraz przejdzie kurs i egzamin. Czy w tym pożytecznym gronie mieszczą się beagle? Specjaliści nie mają wątpliwości.
Współczesny człowiek coraz częściej mierzy się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, których źródłami są lęk i stres. W obronie własnej próbuje leczyć dolegliwości środkami farmakologicznymi czy terapią psychologiczną, co nie zawsze bywa skuteczne. Okazuje się, że z pomocą w trudnych sytuacjach przychodzi pies. Będąc najlepszym przyjacielem człowieka, wpływa na nasze samopoczucie, oferując bezwarunkową miłość, towarzystwo i oddanie.
Terapia z udziałem zwierząt
Psy mogą uczestniczyć w terapii osób cierpiących na rozmaite dolegliwości – zaczynając od rehabilitacji po urazach fizycznych przez wspieranie rozwoju zaburzeń rozwoju, a kończąc na wsparciu osób cierpiących z powodu traumy i problemów natury psychicznej. Ten rodzaj terapii jest skierowany głównie do dzieci, które z reguły instynktownie przejawiają zainteresowanie psami, dzięki czemu są one świetnymi asystentami podczas ćwiczeń.
Psi terapeuta sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dodatkowe wsparcie i motywacja do pracy. Jego obecność jest szczególnie wskazana w przypadku dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, autyzmem, osób upośledzonych umysłowo, chorych na artretyzm, Alzheimera lub z uszkodzeniem wzroku czy słuchu. Dogoterapia jest zalecana w każdym przypadku, gdy zależy nam na szybszym rozwoju dzieci z problemami natury fizycznej i psychicznej.
Kontakt z psim terapeutą pomaga także dorosłym, którzy mają problemy psychiczne lub społeczne. Pies działa kojąco na nasze emocje. Badania potwierdzają, że zwierzę u boku człowieka może obniżać poziom kortyzolu. Dzięki temu interakcje z psem mogą poprawiać nastrój i redukować negatywne emocje, co pokazuje wielkie możliwości terapii z psami.
Pies terapeutyczny
Pies terapeutyczny jest nie tylko niezastąpionym pomocnikiem osób z niepełnosprawnościami, ale również dla cierpiących na chroniczny stres. Kontakt z psem ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, gdyż zwierzęta potrafią łatwo nawiązywać silne więzi emocjonalne z ludźmi, co przekłada się na poprawę samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia.
Nie chodzi tylko o spacery na świeżym powietrzu z czworonogiem, dzięki którym możemy poprawić swoją kondycję fizyczną. Ruch jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z depresją i stresem. Nawet proste czynności w rodzaju głaskania sierści psa mogą działać relaksująco i dawać poczucie ulgi.
Różne psie rasy są często wykorzystywane w terapii osób cierpiących na depresję, lęk, PTSD i inne zaburzenia psychiczne. Dzięki swojej empatii i niezawodności są w stanie przynieść ulgę i poczucie bezpieczeństwa osobom w potrzebie. Badania naukowe potwierdzają, że terapia z udziałem psa prowadzi do wzrostu poziomu oksytocyny, czyli hormon szczęścia. Ten efekt skutkuje poprawą nastroju oraz redukcją uczuć samotności u pacjentów.
Zdolności behawioralne psów
Idealni kandydaci na terapeutów są spokojni, przyjaźni i dobrze zsocjalizowani, czują się komfortowo w obecności obcych i radzą sobie w nowym otoczeniu bez zbytniego podekscytowania lub niepokoju. Psi terapeuta musi być przewidywalny, cierpliwy, łagodny oraz podatny na szkolenie. Pies musi lubić kontakty społeczne, zwłaszcza z dziećmi. Nie może być też lękliwy i wycofany.
Nie ma ściśle określonej listy ras, które mogą pracować jako terapeuci, ale wykluczone są psy, które należą do ras uznawanych za agresywne. Głównymi rasami wykorzystywanymi do dogoterapii są labradory, golden retrivery, cavalier king charles spaniele, nowofunlandy, alaskan malamuty i beagle, ale właściwie prawie każdy pies może zostać terapeutą, o ile spełnia odpowiednie warunki oraz przejdzie kurs i egzamin.
Beagle
Kynolodzy mówią, że beagle to psy, których wszędzie pełno. To bardzo pogodne zwierzęta, a ich radość udziela się ludziom. Z natury są czujne, odważne i zrównoważone. Rasa ta mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest przyjazna w stosunku do domowników, nie przejawia agresji również w kontakcie z innymi psami. W stosunku do człowieka wykazuje się dużą łagodnością, która jest potrzebna w pracy z osobami z dolegliwościami psychicznymi.
Beagle jest dobrym przyjacielem rodziny. Psy tej rasy sprawdzają się jako terapeutyczne. Dzięki przyjaznemu usposobieniu i żywiołowemu charakterowi przydają się w leczeniu depresji. Wykorzystywane są do pracy m.in. z osobami cierpiącymi na chorobę afektywną dwubiegunową, nerwicę lub demencję. Pocieszają osoby dotknięte poważnymi chorobami, takimi jak nowotwór czy stwardnienie rozsiane.
Opieka z udziałem psów
Regularne odwiedziny psów terapeutycznych w szpitalach, domach opieki czy placówkach edukacyjnych przyczyniają się do poprawy samopoczucia pacjentów i mieszkańców. Ich obecność jest często kojarzona z relaksem i radością. Dla osób przebywających w szpitalach czy domach opieki kontakt z psem może stanowić chwilę oderwania od trudnej rzeczywistości, wprowadzając doświadczenie radości i bezwarunkowej miłości.
Interakcje z psami pobudzają aktywność, stymulują rozmowy i wspomagają utrzymanie pozytywnej atmosfery.
Artykuł sponsorowany.