To nie jest żart! Opiekunowie psów, którzy regularnie wychodzą na spacer ze swoim pupilem są zdrowsi i na ogół żyją dłużej niż osoby nieposiadające psa. Aktywność to możliwość spożytkowania nadmiaru energii dla zwierzaka, a dla nas poprawy kondycji fizycznej i emocjonalnej. Aby zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami na spacerze, warto pamiętać o elementarnych zasadach. Dotyczy to w szczególności psów rasy beagle, których jak wiadomo jest wszędzie pełno.
Spacery są codzienną przyjemnością zarówno dla opiekuna, jak i czworonoga. Są też dobre dla zdrowia naszego, jak i naszych podopiecznych. To doskonały sposób budowania wzajemnej więzi i komunikacji oraz doskonalenia rozmaitych umiejętności.
Spacery z psem
Psy potrzebują codziennych spacerów niezależnie od rasy, wieku czy kondycji fizycznej. Długość i intensywność spacerów powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb psa, ale regularne wychodzenie na zewnątrz jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia każdego czworonoga.
Jak radzą kynolodzy, każdy pies zasługuje w ciągu dnia na co najmniej trzy krótkie, nawet 15-minutowe spacery, najlepiej o stałych porach. Raz dziennie powinniśmy znaleźć czas na dłuższe wyjścia trwające co najmniej 30 minut, które pozwalają pupilowi zgubić nadmiar energii rozpierającej go od środka. Pomysłów na wspólny ruch jest wiele.
Spacer umożliwia psu załatwianie potrzeb fizjologicznych oraz pozwala na redukcję stresu i napięcia emocjonalnego. Przechadzka z opiekunem na świeżym powietrzu zaspokaja naturalne potrzeby behawioralne pupila, do których należą m.in. węszenie, poznawanie nowych terytoriów oraz interakcja z innymi psami. Może to być także okazja do treningu, którego celem jest właściwe ułożenie czworonoga. Ćwiczenia rozpoczynamy od nauki chodzenia przy nodze oraz reagowania na przywoływanie.
Długość spaceru zależy od indywidualnych potrzeb psa. Niektóre lubią krótkie wypady w teren, a inne uwielbiają szwendać się z opiekunem godzinami. Ważne jest, aby obserwować swojego psa i dostosowywać długość spacerów do jego potrzeb. Dłuższy spacer może być korzystny dla psów o wysokim poziomie energii, które potrzebują więcej ruchu i stymulacji.
Długi spacer oznacza także takie korzyści jak lepsza socjalizacja, większa możliwość eksploracji otoczenia oraz większa satysfakcja z wykonywanych ćwiczeń.
Szkolenie psa w terenie
Aktywność ruchowa i umysłowa psa na spacerach jest konieczna do utrzymania i rozwijania jego sprawności intelektualnej i fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na ruch zmniejsza się wraz z wiekiem i problemami zdrowotnymi. W takich sytuacjach warto skupić się na jakości spaceru. Ważne, aby pamiętać o potrzebie dostosowania długości spacerów do indywidualnych potrzeb psa i w każdym wypadku unikać przemęczenia zwierzaka. Gdy pies częściowo zaspokoił już swoje potrzeby węszenia i pozyskania informacji, możemy wprowadzić elementy szkolenia, stosując smakołyki lub ulubioną zabawkę jako pozytywne wzmocnienie pożądanego zachowania.
W czasie spacerów w lesie można wykorzystywać naturalne przeszkody, np. ścięte lub pochyłe drzewa, ukształtowanie terenu. Możemy bawić się w chowanie za drzewami lub wejść na drzewo, co uczy psa podążania za tropem. Zima możemy chować w śniegu nasze rękawiczki i kazać mu ich szukać. Możliwa jest również zabawa w aportowanie.
Spacer to świetna okazja, by powtarzać podstawowe komendy szkoleniowe, takie jak przywołanie psa, chodzenie na luźnej smyczy czy „zostań” w różnych pozycjach. Pamiętajmy, aby zawsze okazać psu swoje zadowolenie tonem głosu, a każde przywołanie wzmocnić smakołykiem lub wspólną zabawą.
Bezpieczeństwo psa
Najważniejszą zasadą spacerowania z psem jest bezpieczeństwo. Gdy znajdujemy się na nowym terenie, warto pozwolić psu na bieganie na długiej smyczy, by umożliwić mu swobodną eksplorację terenu, a nam szybką reakcję w razie nieprzewidzianej sytuacji. Na spacerze powinniśmy pozwolić psu na węszenie, dzięki czemu nasz pupil poznaje teren i zdobywa informację, kto i kiedy był tu przed nim.
Aby wychodzić z psem na przechadzkę, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt spacerowy. Są to przede wszystkim smycz, obroża lub szelki oraz akcesoria do smyczy, takie jak etui z woreczkami na odchody. Jeśli zdecydujemy się na szelki, warto pamiętać, aby nie ograniczały one psu ruchu przez powodowanie nacisku na obręcz barkową. Szelki muszą być całkowicie bezpieczne. Ich krój powinien uniemożliwiać psu wyślizgniecie się i ucieczkę.
Smycz dla aktywnych psów
Smycz zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę nad psem podczas spacerów w różnych środowiskach. Umożliwia prowadzenie psa w tłumie, na ulicy, w parku czy podczas wizyt u weterynarza. Dostępne są różne rodzaje smyczy, a każda z nich dostosowana jest do różnych potrzeb i sytuacji. Długości smyczy pozwala na dopasowanie jej zarówno do małych, jak i dużych ras psów.
Standardowe smycze mają zazwyczaj 1,2-2 m długości. Krótsze są polecane do nauki chodzenia przy nodze lub w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie wymagana jest większa kontrola. Dłuższe smycze, sięgające nawet 3 m, nadają się dla aktywnych psiaków do parków czy otwartych przestrzeni. Wybierając długość smyczy, warto również wziąć pod uwagę siłę i energię psa.
Wybór odpowiedniej smyczy jest szczególnie ważny w przypadku takich ras, jak beagle. To psiaki, które uwielbiają bieganie i zabawy na świeżym powietrzu, dlatego smycz musi sprostać ich temperamentowi. Dobrym rozwiązaniem są smycze regulowane z funkcją szybkiej zmiany długości, które są niezastąpione w miejskiej przestrzeni. Dobór smyczy lub szelek to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo psa podczas spacerów.